Geri

Mezunlar SEV Leaders Night 3 ile New York’ta Bir Araya Geldi

SEV Okullarındaki 1,5 asırlık ‘dayanışma ruhu’nun gelecek kuşaklarca da sürdürülmesini sağlamak amacıyla 4 Nisan 2017’de, New York’ta tüm SEV’liler bir araya geldi.

Türkiye’nin en köklü okullarının devamlılığını ve gelecekte de güçlü durmasını sağlamak için çalışan SEV, New York buluşmasının bu yıl üçüncüsünü düzenledi. New York’ta gerçekleşen ve tüm gelirinin burs fonlarına aktarıldığı SEV Leaders Night 3 etkinliğinde, Türkiye’den ve yurt dışından SEV yöneticileri, FABSIT yöneticileri ile çok sayıda mezun bir araya geldi.

MEHMET T. NANE: “GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ”

SEV Genel Müdürü Binnur Karademir açış konuşmasında, son 2 yıldır düzenlenen bu etkinlikle SEV Okulları mezunlarının; paylaşım, diyalog ve networking gibi çok önemli kazançlarını dünyanın farklı ülkelerinde sürdürmelerine katkı yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

SEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane yaptığı konuşmada, Amerika’daki mezunlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Tarsus Amerikan Koleji mezunu ve Sağlık ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak, mezunlarımızın potansiyelinin ve okullarımıza yapabilecekleri katkının büyüklüğünün farkındayım. Biz, ülkemizin ve dünyamızın geleceği olacak öğrencilerimize yatırım yapmayı çok önemsiyoruz. Öğrencilerimizin yüzde 20’si, aldıkları burslar ile eğitim hayatlarına okullarımızda devam ediyorlar. Mezun olduklarında, eğitimlerini, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinde sürdürüyorlar. Burslu öğrencilerimizin bazıları burada, Amerika’nın iyi  üniversitelerinden mezun oldular. SEV Yönetim Kurulu’nun en önemli amaçlarından biri de burslu öğrenci sayımızı artırmaktır.”

SEV Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Şahinbaş ise SEV olarak uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren, tarihleri 150 yıl öncesine dayanan okulları geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

 

“DENEYİMLE EDİNİLEN BİLGİ ORTAK OLSA DA ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR”

Amerikan Kolejleri mezunu ve destekçilerinin katıldığı gecede, Red Herring dergisi tarafından, “ABD’nin 20 Örnek Girişimcisi” listesine dahil edilen, 30 yıl boyunca Silikon Vadisi’nde çalışmalar yapan, e-ticaret ve internetin ticarileşmesine öncülük etmiş isimlerden biri olan Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu Magdalena Yeşil de katıldı. Girişimcilikle ilgili tecrübelerini paylaşan Yeşil, gecede yaptığı konuşmada, yeni bir iş kurmanın her zaman zor olduğunu ifade etti:

“Daha önce kaç şirket kurduğunuz hiç fark etmez, yeni iş kurmak her zaman zordur. En büyük fark, ilk yapışında yeni bir iş kurmanın ne kadar zor olduğunu bilmemendir. Sonraki zamanlarda ise işi yaparsın ve hep yapmak istersin. Her yeni iş kurma deneyimi zordur çünkü çözdüğün sorunlar ve hedefin her birinde farklıdır. Deneyimle edinilen bilgi ortak olsa da şeytan ayrıntıda gizlidir.”

“EN İYİYİ UM EN KÖTÜYE HAZIRLAN”

İş kurmanın zor ama risk almanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Magdalena Yeşil, şöyle devam etti: “İş hayatında kazanmanın tek bildiğim yolu risk almak ve her şeyi kaybetmeyi göz almak. Risk alabilme becerisi önemlidir. En iyi sonucu umarak risk alırsın ama en kötü sonuca da hazırlıklısındır.”

Kurumları yaşatan ve yıkan konunun strateji değil uygulama olduğunun altını çizen Yeşil, “Bu nedenle bir A planı yerine A sınıf takıma sahip olmak çok daha önemlidir. Planları değiştirmek, insanları değiştirmekten daha kolaydır” dedi.

“VADİDE BAŞARISIZLIKTAN UTANILMAZ”

“Başarısızlık” konusuna da değinen Yeşil, başarısızlıktan utanmak değil ders çıkartmak gerektiğini belirtti: ‘Türkiye ile Silikon Vadisi arasındaki en büyük fark toplumun başarısızlığa verdiği tepkidir. Türkiye’de kötü deneyimden utanç duyulur, Silikon Vadisi’nde ise başarısızlıktan alınan ders ön plandadır. İkisi de makuldür ancak Silikon Vadisi yaklaşımı girişimcileri yüreklendirir.”

“KADINLAR ÖNCELİĞİNİ BELİRLEMELİ”

Başarılı bir kadın girişimci olarak iş dünyasındaki kadın-erkek ayrımına da değinen Magdalena Yeşil, kadınların, iş başarısını öncelik haline getirmeleri durumunda, erkeklerle aynı sıklıkta başarılı olacaklarını vurguladı.  “Eğer kariyerine odaklandıysan, cinsiyetin önem taşımadığını düşünüyorum” diyen Yeşil, şöyle devam etti: “Bence burada anahtar önceliklendirme. Kadınlar çocuklarını, ailelerini iş hayatının önüne koyabiliyorlar. Hayattaki önceliğini kariyer olarak belirleyen kadınlara toplum da yardımcı olmalı ve erkeklere verildiği kadar şans kadınlara da verilmelidir. Cinsiyet değil kabiliyet belirleyici olmalıdır.”

FABSIT adına gecede bir konuşma yapan FABSIT Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dilhan M. Kalyon SEV Okullarının küresel çapta etkili liderler yetiştirdiğini belirterek SEV’in ihtiyaç sahibi öğrenciler için kaynak yaratmasının önemine vurgu yaptı.

Amerika'da yaşayan ve 'Bir' adlı kitabını yayınlayan İzmir Amerikan Koleji mezunu (ACI'87) Yonca Karaben Sözer, kitabını imzalayarak tüm gelirini SEV Okulları burs fonlarına aktardı. 

  1. SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ
  2. YAZI TİPİ BÜYÜT
  3. YAZI TİPİ KÜÇÜLT
  4. YAZDIR