Loading...

Sağlık ve Eğitim Vakfının (SEV) yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, 11 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen SEV Olağan Mütevelli Heyeti Toplantısında belirlendi ve bayrağı devralarak göreve başladı. SEV Mütevelli Heyeti tarafından üç yılda bir yapılan seçimle belirlenen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Amerikan Koleji mezunu olan ve gönüllü olarak hizmet veren isimlerden oluşuyor. Üç yıl görev yapacak yeni Yönetim Kurulunun Başkanı Piraye Erdem olurken, 9 asil ve 9 yedek üyeden oluşan 18 kişilik Yönetim Kurulu üyeleri arasında, çeşitli sektörlerde üst düzey görevlerde iş yaşamını aktif olarak sürdüren profesyoneller yer alıyor.

PİRAYE ERDEM (ACI’80)

SEV Yönetim Kurulu Başkanı

İzmir Amerikan Koleji ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Piraye Erdem, Erdem&Erdem Ortak Avukatlık Bürosunun Kurucu ve Yönetici Ortağıdır. Uyuşmazlık Çözümü biriminin yöneticisidir. Kendisinin milli ve milletlerarası tahkim ve uyuşmazlık çözümü işlerinde engin deneyimi ve bilinirliği vardır. 30 yılı aşkın kariyeri boyunca, yerli ve yabancı müvekkillerini, ticari ve idari uyuşmazlıklar ve milletlerarası tahkim davalarında temsil etmiştir. Özellikle birleşme ve devralma işlemleri, acente ve distribütörlük sözleşmeleri, inşaat sözleşmeleri, hizmet, ekipman, donanım ve yazılım satışı, tedarik ve kurulum sözleşmelerinden doğan ticari uyuşmazlıkların çözümünde çalışmalar yapmıştır. Piraye Erdem, uluslararası ticari sözleşmeler, tahkim davaları, yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tanıma ve tenfizi, borçlar hukuku, iş hukuku, yabancı yatırımlar ve çeşitli sektörlerdeki birleşme ve devralmalar gibi birçok konuda müvekkillerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Uluslararası Barolar Birliği, İstanbul Barosu, Garanti Bankası Yatırım Ortaklığı AŞ Bağımsız Yönetim Kurulu, İzmir Amerikan Kolejinde Yetişenler Derneği ve Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir.

ESRA YAZICI TÖZGE (ACI’84)

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Aynı yılın Ağustos-Aralık döneminde Kopenhag Danimarka’da LYAC POWER Şirketi Finans departmanında stajyer olarak çalıştı. 1989-1997 yılları arasında Henkel Turyağ İzmir’de Planlama ve Kontrol, Lojistik Kontrol ve Satış bölümlerinde çeşitli görevler üstlenen Tözge, son olarak Zincir Mağazalar Satış Müdürü oldu. 1997-2001 yılları arasında Saint Gobain Weber İzmir’de Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2001-2002 yılları arasında Henkel KGaA Düsseldorf, Barem Research International İstanbul için bazı projelerde danışmanlıklar yaptı. 2002 Nisan ayında Kale Grubuna katılarak 2007 yılına kadar Kalekim ve Kaleterasit şirketlerinde görev aldı, 2007-2015 yılları arasında da Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’a danışmanlık görevinde bulundu. 2015 Mart ayından itibaren Kale Grubundaki görevine Kale Grubu Kurumsal Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak devam etmektedir. Esra Yazıcı Tözge, Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

BERNA ÜLMAN (UAA’83)

1965 yılında Edirne'de doğan Berna Ülman, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra, University of Tennessee’den Finans konusunda MBA yüksek lisans derecesi aldı ve daha sonra Bilgi Üniversitesi AB İlişkileri Programını tamamladı. Kabul edildiği Insead Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Programını 2022 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Berna Ülman kariyerine, 1987 yılında New York Tokai Bank’ta başladı. Daha sonra ABD’de, finansal analist ve danışman olarak farklı kurumlarda çalıştı. 1995 yılında Türkiye'ye dönüşünü takiben 5 sene boyunca çalıştığı Koç Finansta önce Sistem Planlama Müdürlüğü daha sonra da Kredi Kartları Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Visa Türkiye’ye 2000 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak katılan Ülman, 2003 yılında Genel Müdürlük görevini üstlendikten sonra, 2008’de Bölge Genel Müdürü olarak atandı. İlk etapta Türkiye’nin yanı sıra, İsrail ve Romanya’nın da yönetiminden sorumlu olan Ülman, 2014'ten 2022'e kadar 9 ülkeden oluşan Güneydoğu Avrupa Bölgesi Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ülman; AKİŞ Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Bağımsız Yönetim Kurulu ve Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

ALİ UZUN (ACI’01)

İzmir Amerikan Kolejinden sonra 2007 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2006-2007 döneminde Fransa’da Rennes Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Erasmus Programına katıldı. Kariyerine Derman Ortak Avukatlık Bürosu / White & Case LLP’de başlayan, uluslararası sermaye piyasası ve sınır ötesi şirket birleşme ve satın alma işlemleriyle ticari ve idari davalar gibi konular üzerine uzmanlaşan Ali Uzun, 2013 yılında Pegasus Hava Yollarında çalışmaya başladı. Pegasus Başhukuk Müşaviri ve Genel Sekreteri olarak görev yapıyor. Üniversite eğitimi süresince ve sonrasında uluslararası ilişkiler, spor hukuku ve sermaye piyasaları alanında çeşitli akademik programları tamamladı. 2008’den beri İstanbul Barosuna kayıtlı bir avukat olan Uzun, 2014’ten bu yana Galatasaray Spor Kulübüne üyedir.

PELİN URGANCILAR (UAA’93)

Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında dünyada insan kaynakları alanının bir numaralı ismi Prof. Dave Ulrich’in ekibine katılarak RBL Group’un Türkiye Ortağı oldu, Solid Consulting Partners’ı kurdu. Öncesinde, uzun yıllar dünyanın önde gelen insan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketlerinden Hay Group’ta sırasıyla İş Geliştirme Müdürü ve Güneydoğu Avrupa Bölgesinden Sorumlu Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı. Birçok şirketin entegre insan kaynakları uygulamalarıyla tanışmasına öncülük etti. Türkiye’nin ilk online işe alım sitesi Kariyer.net’in kuruluşunda Satış Müdürü olarak görev aldı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok yerli ve yabancı şirkete Stratejik İK ve Liderlik Gelişimi konularında danışmanlık hizmeti ve eğitim vermektedir.

CANAN ÖZSOY (UAA’80)

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden lisans ve ardından doktora derecesiyle mezun oldu. 1989 yılı sonuna kadar Diş Hekimi olarak görev yaptı. 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesinden İş Yönetimi, 2015 yılındaysa Sabancı Üniversitesinden Enerji Teknolojileri yüksek lisans derecesini aldı. 1989-2004 yıllarında ilaç sanayisinde farklı alanlarda satış ve pazarlama yöneticisi olarak görev aldıktan sonra, 2004’te GE Global Pazarlama Liderlik pozisyonu için Paris’e taşındı. Mart 2007’de, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Çin’den Sorumlu Başkan Yardımcısı-Uluslararası Bölge Pazarlama unvanıyla GE Healthcare iş alanına dâhil oldu. Mart 2009’da Healthcare Systems Pazarlama Direktörü olarak Global Liderlik ekibine katılmak üzere Milwaukee, Wisconsin’e taşındı. Yeni ürünlerin geliştirilmesi, stratejisi ve pazarlanması üzerine çalışan Özsoy, Kasım 2011’de, merkezi Paris’te olan GE Healthcare Mamografi Ürün Grubu Genel Müdürlüğü sorumluluğunu üstlendi. Ağustos 2012’de ise Türkiye’de GE’nin büyümesinden sorumlu olarak GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür unvanını aldı. Canan Özsoy, hâlen TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ve METCAP grubu KOMET Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Amerikan Şirketler Derneği (ABFT), Women Corporate Directors (WCD) Türkiye’nin Yönetim Kurulu ve Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

  1. RUHİ KOÇAK (TAC’84)

Orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Kolejinde, yükseköğrenimini ise Çukurova Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi (İngilizce) Bölümünde tamamladı. 1996 yılında H. Ruhi Koçak Tarım Ltd. Şti.’ni, 2005’te Ertar Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. ile Rosland Tarım Seracılık Tic. Ltd. Şti.’ni kurdu. H. Ruhi Koçak, iş hayatının yanı sıra 2005 ve 2009 yıllarında yapılan seçimlerde Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi, 2013 yılında yapılan seçimlerde ise Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. 2013 yılında TOBB Genel Kurulunda yapılan seçimlerde Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. Bunlara ilave olarak Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, International Chamber of Commerce (Milletlerarası Ticaret Odası) Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı, Tarsus Gıda İhtisas OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği ile Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

RASİM KÜÇÜKKURT (TAC’84)

Tarsus Amerikan Koleji mezunu olan Rasim Küçükkurt, 1988 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü tamamladı. 1990 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Kürsüsünde yüksek lisans yaptı. Üniversite eğitimiyle birlikte Çukobirlik, İTÜ ve Enka Spor Kulüplerinde profesyonel olarak hentbol oynadı. Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübünde hem yöneticilik hem de sporculuk yaptı. 1997 yılında ve 2001 yılında Türkiye Hentbol Federasyonunda görev aldı. 1996 yılında Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği Adana Şubesini kurarak iki yıl başkanlık görevinde bulundu. 1990 yılından bugüne kadar, inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile firması Akser İnşaat’ta görev yapmayı sürdüren Rasim Küçükkurt, ayrıca 2010 yılında kurulan Hayatsu Enerjinin de ortakları arasındadır. Küçükkurt, Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği görevini sürdürmektedir.

ÖNDER KAPLANCIK (TAC’87)

1992 yılında Boğaziçi Üniversitesinden Bilgisayar Mühendisliği diplomasını aldı. İş hayatına Arçelik AŞ’de Bilgi İşlem Analisti olarak başladı ve Koç 2000 projelerinde yer aldı. 1995 yılında Koçfinans Tüketici Kredileri ve Kart Hizmetleri AŞ’nin kuruluşu sırasında Proje Yöneticisi olarak girdi ve 1999 yılında Bilgi Sistemleri Müdür Yardımcılığına yükseldi. İş hayatına devam ederken 1999 yılında Koç Üniversitesi Yönetici İşletme Yüksek Lisans (EMBA) programını tamamladı. 2000 yılında Teknosa İç ve Dış Ticaret AŞ’ye Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak girdi, 2006 yılında Bilgi Sistemleri Direktörü oldu. 2009 yılında Bilgi Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi ve 2010 yılından itibaren sorumluluklarına Operasyon Destek bölümleri de (Lojistik, Stok Planlama, Müşteri Hizmetleri, Satış Sonrası Hizmetler, Risk ve Kalite, Strateji) eklendi. Ağustos 2013’te Carrefoursa AŞ’ye Bilgi Sistemleri Direktörü olarak atandı. Ekim 2017’den Mart 2018’e kadar Hepsiburada’nın Teknoloji Grup Başkanlığını yaptı. Ağustos 2018’den itibaren KoçDigital Şirket Müdürü olarak görev almaktadır.

FEYYAZ ÜNAL (ACI’00)

2000 yılında İzmir Amerikan Kolejini, 2004 yılında ise Koç Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi. Çalışma hayatına ARGE Danışmanlık’ta Yönetim Danışmanı olarak başladı. 2006 yılından itibaren ise şirketleri arasında Batıçim, Batısöke, Batıenerji, Batıbeton ve Batıliman’ın bulunduğu Batı Anadolu Grubunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaktadır. 2019-2021 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Türkiye Kurumsal Yönetim Derneğinde Danışma Kurulu Üyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyesi, TÜRKONFED Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği ve TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı; Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği, Genç Başarı Eğitim Vakfı, Ege Orman Vakfı ve Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesidir. “Cevaplar Şirketin İçinde” adlı kitabın yazarıdır.

ÖMÜR KULA (ACI’99)

Sabancı Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini 2005 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar İletişim ve Tasarım Bölümünde tamamladı. Yaklaşık 12 yıldır iletişim alanında özel sektörde çalışmaktadır. Uzmanlığı, iletişim ve marka stratejileridir. Uzun yıllar DDB Türkiye grubunda Stratejik Planlama Direktörü olarak çalıştıktan sonra, Finansbank Enpara.com’un kurucu ekibine katılarak ürün/hizmet tasarımı ve müşteri deneyimi tasarımı alanlarında uzmanlaştı. Dört yıl boyunca Tribal WW Istanbul reklam ajansının Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. R/GA İstanbul Genel Müdürlüğü görevinin ardından Primer Brand and Design Consulting firmasının kurucu ortağı oldu. Aynı zamanda, Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömür Kula, 2021 yılında Yale Üniversitesinde dört aylık yoğun bir akademik program için “World Fellows” liderlik eğitimine kabul edildi.

ÖZLEM CİNEMRE (UAA’84)

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Aynı yıl QNB Finansbank AŞ’de Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başlayan Cinemre, 1989-1991 yılları arasında Dış İlişkiler Yetkilisi, 1991-1992 yıllarında Dış İlişkiler Birim Yöneticisi, 1993-1997 yılları arasında Dış İlişkiler Grup Başkanı, 1997-2018 yılları arasında Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. 2018-2019 döneminde QNB Finans Leasing, QNB Finans Faktoring ve Hemenal Finansman AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Haziran 2019’dan bu yana Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ’de Hazine ve Finansal Kurumlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütmektedir. Ayrıca Türkiye’deki bazı sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

SİTARE SEZGİN (ACI’92)

İzmir Amerikan Koleji mezunu olan Sitare Sezgin, 1997 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünü tam burslu olarak tamamladı. Sonrasında British Council bursuyla UMIST/ Manchester Business School karma programında finans ağırlıklı işletme yüksek lisansı yaptı. İş hayatına 1999 yılında Bain&Company’de yönetim danışmanı olarak başlayan Sezgin, sonrasında The Boston Consulting Group’ta kıdemli danışman olarak 2004 yılına kadar çalıştı. 2004-2009 yılları arasında Sabancı Holding AŞ’de Gıda ve Perakendecilik Grubunda Strateji ve İş Geliştirme Müdürü, sonrasında da Akbank’ta Ürün ve Kanal Geliştirmeden Sorumlu Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Şubat 2011’de Back-Up & Back-Up Travel şirketlerinin ve 2014 yılı itibarıyla da Webloyalty şirketinin Genel Müdürlüğünü 2018 yılına kadar yürüttü. Mart 2016-2018 yılları arasında CarrefourSA ve AvivaSA’da Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev aldı. 2018-2021 yılları arasında AkÖDE Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ'nin Genel Müdürlüğünü üstlenen Sezgin, 1 Eylül 2021 tarihinde Teknosa’da Genel Müdürlük görevine başladı.

 

ZEYNEP KESKİN (UAA’84)

1988’de Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünü tamamladı. 1989 yılında New Orleans Loyola Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisansını yaptı. Kariyerine 1990 yılında, Siemens’te Satış Temsilcisi olarak başladı. NCR Corporation, Digital-Compaq-HP, Cisco gibi bilgi teknolojileri sektöründeki şirketlerde satış ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev aldı. SAP Türkiye’nin Genel Müdürü olarak, SAP Kuzey EMEA bölgesine Operasyonlardan Sorumlu Başkan (Chief Operating Officer) olarak görev yaptı. SAP Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Satış, Pazarlama ve E-ticaret çözümlerini kapsayan Customer Engagement and Commerce (CEC) İş Kolunun Yöneticiliğini yaptı. SAP Kuzey EMEA bölgesinin Operasyonlardan Sorumlu Başkanı (Chief Operating Officer) olarak görevi devraldı. Halihazırda Oracle Türkiye, Mısır, Lübnan ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Zeynep Keskin, 2017 yılında ekonomi dergileri tarafından yılın En Güçlü 50 İş Kadını arasında kabul edildi. Keskin, Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

PROF. DR. ARZU ERDEM (UAA’79)

İTÜ Mimarlık Fakültesinden Lisans (1983), Yüksek Lisans (1985), Doktora (1995) derecesini aldı. İTÜ Mimarlık Fakültesinde 1988-2009 yılları arasında Araştırma Görevlisi, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör olarak görev alan Arzu Erdem, aynı üniversitede 2012-2013 yıllarında Mimarlık Bölüm Başkanı oldu. 2015-2017 yılları arasında Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini üstlendi. 2017 yılında göreve başladığı Kadir Has Üniversitesinde Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve eğitimden sorumlu Rektör Yardımcısı olarak çalışmalarda bulundu. 2012 yılında İstanbul Su Medeniyetleri Projesi ile koruma dalında Ulusal Mimarlık Ödülü almaya hak kazanan mimari ekibin içinde yer aldı. Araştırmaları, mimarlık eğitimi, tasarım pedagoji ve süreçleri, bilişim teknolojileri ve tasarım pratikleri alanlarında yoğunlaşmaktadır. 2014-2018 yılları arasında Uluslararası Venedik Mimarlık Bienalinin Türkiye Bilim Komitesinde yer alan Prof. Erdem, aynı zamanda doğal hayat ve bio-çeşitlilik konularında çalışma ve araştırmaları bulunan Rubicon Foundation’ın (Hollanda) ve İŞ GYO Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

ÖNDER YOL (TAC’81)

1963 doğumlu olan Önder Yol, Tarsus Amerikan Koleji mezunudur. Eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesinde devam eden Yol, Makine Mühendisliği lisans derecesine ve Ekonomi yüksek lisans eğitimine sahiptir. Çukurova Dış Ticaret AŞ’de Uluslararası Satış Bölümünde yer alarak iş hayatına başlayan Yol, 1990 yılından bu yana Promeks Dış Ticaret AŞ firmasının Yönetim Kurulu Üyesidir. 2009 yılından beri de Türkiye’de TİP onayını almış, yüzde 100 elektrikli tek araç üreticisi olarak yüzlerce aracını yollara sürdü.Enerji Depolama Sistemlerinde dünya ölçeğinde bir teknolojiye sahip olan ZY Elektrikli Traktör San. ve Tic. AŞ ve TREV Enerji Otomotiv AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte olup, global ölçekte rekabetçi bir Türk markası yaratmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Önder Yol’un yüzme ve hentbol branşlarında uluslararası dereceleri vardır.

MUZAFFER OKAY (TAC’84)

1967 yılında Mersin’de doğdu. Orta ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Kolejinde, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. 01.08.1991 tarihinde Türkiye İş Bankası AŞ Teftiş Kurulu Başkanlığında stajyer müfettiş yardımcısı olarak işe başlayan Okay, 14.10.1999 tarihinde Sorunlu Krediler Müdürlüğü Müdür Yardımcılığına atandı. Aynı bölümde Bölge Müdürü ve Bölüm Müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 27.02.2014 tarihinde Kurumsal Uyum Bölümüne Müdür, 27.04.2017 tarihinde ise Teftiş Kurulu Başkanlığına Başkan olarak atandı.

OZAN GÜRSOY (TAC’92)

1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu, 2003 yılında Birmingham Üniversitesinde Uluslararası Bankacılık ve Finans alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2016 yılında Harvard Üniversitesinde “Advanced Management Program-AMP” kapsamında üst düzey yöneticilik eğitimi aldı. 1996 yılında İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığında Stajyer Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlayan, 2006’da Kurumsal Krediler Tahsis Bölümünde Müdür Yardımcısı olan Gürsoy, ardından aynı bölümde Birim Müdürü olarak görev yaptı. 2011’de Ticari Bankacılık Ürün Bölümü Müdürü, 2015’te ise Gebze Kurumsal Şube Müdürü olan Ozan Gürsoy, Mayıs 2020’de Genel Müdür Yardımcılığına yükseldi. Gürsoy, tüm niteliklerinin yanı sıra Kambiyocu ve Mali Tahlilci unvanına da sahiptir.

Güncel Haberler
Faruk Bozbey (TAO’61- TAC’64) Talas’tan Tarsus’a TAC’li Bozbey’ler 04 Haziran 2022
TAC İsimlendirme TAC öğretmenlerini hep hatırlayacak! 02 Haziran 2022
Semiha Malatyalıoğlu Bir geleneğin mimarı 01 Haziran 2022
Sema Güler 31 Mayıs 2022
Prof.Dr.Güray Erkol “Gelecek de sadece insanla anlamlı” 30 Mayıs 2022
Nesteren Kesen Nalbantoğlu 29 Mayıs 2022
Galia Hasid Morhayim (UAA’96) “Anahtar Kelimemiz: İLİŞKİ” 27 Mayıs 2022
Happy Vernal Equinox! İlkbahar Kutlu Olsun! 1966 yılında ABD’den Tarsus’a öğretmen olarak gelen John F. Snyder, o yıllarda TAC’de okuyanlar için öğrencileriyle ilişkileri ve masaya bağdaş kurup anlattığı dersleriyle efsaneleşen öğretmenlerden biri. 27 Mayıs 2022
SAC’nin yeni Okul Müdürü: Dr. Akın Metli SEV Amerikan Kolejinin (SAC) yeni Müdürü, eğitim alanında tecrübeli, akademik çalışmaları bulunan Dr. Akın Metli oldu. 26 Mayıs 2022
Prof. Dr. M. Tamer Özsu (TAO'66 / TAC’70) Talas’ın taş merdivenlerinden veri biliminin temel taşlarına... 24 Mayıs 2022
Zeynep Oğuz (UAA’16) BBC’nin in-house ajansı BBC Creative’de kreatif yönetmen olan Zeynep Oğuz, reklamcılığın yanı sıra uzun ve kısa metrajlı film alanında rüştünü çoktan ispatladı. Genç yaşına rağmen birçok ödül aldı ve son olarak Promax 2021’de “Best Newcomer” dalında Silver ödülünü kazandı. 23 Mayıs 2022
Raşel Rakella Asal (ACI’69) Raşel Rakella Asal, çeşitli yayın organlarında çıkan yazılarından derleyerek oluşturduğu “Çılgın Bir Devinimdir Yaşamak” adlı kitabında, eserleriyle dünyayı tekrar ve tekrar dönüştüren isimleri mercek altına alıyor. 22 Mayıs 2022
Pınar Coşkuner Genç (UAA’89) Eserlerinde özlem ve aidiyet gibi kavramlarının yanı sıra toplumsal ve bireysel hafızaya odaklanan Eda Soylu, geçen yılın son aylarında yeni bir sergiyle çıktı sanatseverlerin karşısına: “Yetişkinler İçin Oyun Blokları”. 21 Mayıs 2022
Çitim Dontlu Oğuz (ACI’82) Mezunu olduğu İzmir Amerikan Kolejinde Okul Doktoru olarak görev yapan Çitim Dontlu Oğuz, Connect için kaleme aldığı yazıda, hayatındaki tüm önemli kararlarda ACI’ın etkisi olduğunu belirtiyor. 20 Mayıs 2022
Mezun Kitaplığı 2 Her ne kadar geniş kitleler kendisini çevirdiği kitaplarla tanısa da o aynı zamanda tiyatro eleştirmeni, yazar, eğitmen, gazeteci, sahne ve kostüm tasarımcısı… Üstelik, yaptığı her işte, “İki karpuz bir koltuğa sığmaz” atasözünü boşa düşürecek kadar başarılı. Birçok yabancı yazarın kitaplarının keyifle okunmasında onun katkısı büyük. 19 Mayıs 2022
İzmir’de doğup büyüyen, kentin bütün kültürel değerlerinin nesilden nesle aktarılabilmesi için çaba sarf eden ve çevresi tarafından “İzmir âşığı” olarak bilinen Sara Pardo, görmek isteyen gözler için bu kentte çok şey olduğuna inanıyor. 18 Mayıs 2022
Kısalar Eserlerinde özlem ve aidiyet gibi kavramlarının yanı sıra toplumsal ve bireysel hafızaya odaklanan Eda Soylu, geçen yılın son aylarında yeni bir sergiyle çıktı sanatseverlerin karşısına: “Yetişkinler İçin Oyun Blokları”. 18 Mayıs 2022
Beyza Boyacıoğlu (UAA’05) Akıllı telefonlar için tasarlanan ve kitle fonlaması desteğiyle hayata geçirilen “ZEKIMURENHATTI.COM”UN yaratıcısı Beyza Boyacıoğlu, bu sıra dışı interaktif web belgeselini dijital bir sanat eseri olarak görüyor. 17 Mayıs 2022
SEV’de yeni Yönetim Kurulu bayrağı devraldı Sağlık ve Eğitim Vakfının (SEV) yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, 11 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen SEV Olağan Mütevelli Heyeti Toplantısında belirlendi ve bayrağı devralarak göreve başladı. SEV Mütevelli Heyeti tarafından üç yılda bir yapılan seçimle belirlenen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Amerikan Koleji mezunu olan ve gönüllü olarak hizmet veren isimlerden oluşuyor. 13 Mayıs 2022
SEV Hizmet Plaketi töreni Uzun süredir SEV Yönetim Kurulunda gönüllü olarak çalışan, bazıları yeni dönemde de göreve devam edecek Yönetim Kurulu üyelerine, SEV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Yaltır, yeni SEV Yönetim Kurulu Başkanı Piraye Erdem, SEV Genel Müdürü Prof. Dr. Güray Erkol'un katıldığı etkinlikle SEV Hizmet Plaketleri verildi. 12 Mayıs 2022
Nefise Bazoğlu (UAA’67) Dönüyorsa bu dünya hâlâ, eşitsizlikleri, yoksulluğu, yoksunluğu gidermek isteyenlerin çabalarıyla dönüyor. Nefise Bazoğlu da hayatının önemli bölümünü, yerkürenin herkes için daha yaşanılabilir bir yer olması için gayret göstermiş bir isim. 12 Mayıs 2022
Mustafa Doğaç Başkafa (ACI’21) İzmir Amerikan Koleji 1997 mezunlarının 2015’te genç yaşta kaybettikleri sınıf arkadaşları Sadık Emre Çaputçu anısına başlattıkları SEV okullarındaki ilk mezun sınıfı bursunu alan Mustafa Doğaç Başkafa, 2021’de mezun oldu ve İtalya’da, Bologna Üniversitesinde eğitimine devam ediyor. 11 Mayıs 2022
Gözde Bulgurcu (UAA’09) İzmir Amerikan Kolejinde “Sınıf Bursları”nın kurumsal bir nitelik kazanmasında emeği geçenler arasında bulunan Esma Akkuş ve Burak Kale, başarılı ve yetenekli çocukların eğitimine katkı sağlayarak iyi bir geleceğe doğru ilerlemesinde rol üstlenmenin önemini anlatıyor. 10 Mayıs 2022
Elif Özkul Gökmen (TAC’91) Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir, Tarsus ve SEV Amerikan Kolejleri, SEV İlköğretim Kurumları ve Redhouse Kidz’in bağlı olduğu SEV, tüm dünyanın olağanüstü bir dönemden geçtiği koronavirüs pandemisinde kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, bir proje hayata geçirdi. 08 Mayıs 2022
Oya Karabekir (UAA’68) ve Zeynep Karabekir (UAA’01) Zeynep Karabekir, kendisi gibi Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu olan annesi Oya Kılıç Karabekir ile birlikte online iç tasarım şirketi Tasarlayolla ile yurt içi ve yurt dışından kendilerine başvuran kişilere danışmanlık hizmeti veriyor. 07 Mayıs 2022
Mine Dedekoca (UAA’99) Kendini, “uzaktan çalışma kültürü küratörü” olarak tanımlayan, Türkiye’nin ilk uzaktan çalışma uzmanlarından, aynı anda iki girişiminde ve ABD’li bir şirkete uzaktan çalışan Mine Dedekoca ezberinizi bozabilir. Pandemiyle birlikte tüm dünyanın gündemine giren uzaktan ve esnek çalışmanın ana akım olarak iş hayatına hâkim olacağını savunuyor Mine Dedekoca... 06 Mayıs 2022
Esen Bulut (UAA’03) Dünyadaki iş yapış biçimlerindeki değişimi beş yıl önceden görerek yola çıkan Esen Bulut, kurduğu “Rimuut” adlı web servisleri aracılığıyla, serbest profesyonellerin kendi şirketlerini kurmalarına gerek kalmadan faturalama ve tahsilat işlemlerini uluslararası standartlarda kolayca gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. 05 Mayıs 2022
Esma Akkuş (ACI’97) - Burak Kale (ACI’97) İzmir Amerikan Kolejinde “Sınıf Bursları”nın kurumsal bir nitelik kazanmasında emeği geçenler arasında bulunan Esma Akkuş ve Burak Kale, başarılı ve yetenekli çocukların eğitimine katkı sağlayarak iyi bir geleceğe doğru ilerlemesinde rol üstlenmenin önemini anlatıyor. 05 Mayıs 2022
Cem Uygur Saraydar (TAC’89) Cem Uygur Saraydar, ABD’de General Motors’da Ar-Ge ve inovasyon yöneticisi. Ağa bağlı araçlar, bilgi tabanlı eğlence ve insan makine arayüzü alanlarında çalışıyor. Kablosuz iletişim alanında çok sayıda patenti bulunan Saraydar, ürettiği fikirlerle pozitif fark yaratmayı hayal ettiğini belirtiyor. 04 Mayıs 2022
Hüseyin Diriöz (TAC’73) Bugüne kadar birçok ülkede Türkiye dış politikasının bir temsilcisi olarak büyükelçilik yapan ve bir diplomat olarak uluslararası ilişkilerin hassas noktalarını çok iyi bilen Hüseyin Diriöz, birçok şeyin muğlak olduğu bu döneme ilişkin öngörülerini paylaşıyor. 15 Nisan 2022
A. İlter Turan (TAC’59) Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Siyaset Bilimi Profesörü A. İlter Turan, Covid-19’dan önce var olan uluslararası sorunların pandemi sırasında hızlanarak devam ettiğini, salt koronavirüs salgınından kaynaklanan bir değişiklik gözlemlemediğini belirtiyor. Prof. Turan, geleceğe yönelik bugün yapılan bazı tahminlerin doğru olduğunu söylemenin iddialı olabileceğinin altını çiziyor. 14 Nisan 2022
50. Yılda, Bir Arada Sağlık ve Eğitim Vakfı, kuruluşunun 50’nci yılını renkli bir etkinlikle kutladı. 15 Eylül Cumartesi günü Koç Topluluğu Spor Kulübü’nde gerçekleşen etkinliğe, SEV Kurumları'ndan mezun olanlar, öğrenciler ve velilerle birlikte okulların eğitim ve yönetim kadrosu katıldı. Neşeli bir piknik havasında geçen gecede, her yaş için çeşitli sanatsal etkinlik ve spor karşılaşmalarına yer verildi. 13 Nisan 2022
Dünyayı Değiştiren Yıl: 1968 Dünyayı Değiştiren Yıl: 1968 12 Nisan 2022
130 Yıllık Coşku 130 yıllık coşku 11 Nisan 2022
Hazal Atay (TAC’09) Hazal Atay (TAC’09) 1923’ten günümüze Türkiye siyasetinde kadın 10 Nisan 2022
Anet Gomel (ACI’70) Anet Gomel (ACI’70) Emek verenler ödülü 10 Nisan 2022
Prof. Dr. Aslı Tolun (UAA’67) İzmir Amerikan Koleji öğrencimiz Deniz Bajin, yazdığı 4 ayrı makaleyle dünyanın en saygın üniversitelerinden olan Pomona College'a tam burslu erken kabul aldı. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 09 Nisan 2022
Yaşam Boyu Gazetecilik Başarı Ödülü Mete Akyol’a (TAC’55) basında imzalı ilk röportajının yayımlandığı 22 Ocak 1955’ten bu güne 60 yıl olması nedeniyle, Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yaşam Boyu Gazetecilik Başarı Ödülü verildi. 08 Nisan 2022
Efe Çelebi (UAA’99) DentGroup Yönetim Kurulu Başkanı Efe Çelebi, Covid-19 pandemisinin yaşandığı ve insanların kliniklere gitmekten imtina ettiği süreçte, ağız ve diş sorunu yaşayanlar için kurdukları online danışma hattı ile 9 binden fazla hastanın derdine derman oldu. 08 Nisan 2022
Serdar Küçükoğlu (TAC’76) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Kardiyoloji Enstitüsü; Kardiyoloji Anabilim Dalında görev yapan Prof. Dr. Serdar Küçükoğlu, geçmişte veba ve İspanyol gribi gibi salgınların olduğunu, bugün Covid-19’u yaşadığımızı, yarınsa başka salgınların olabileceğini söylüyor... 07 Nisan 2022
Arzu Denizbaşı (UAA’83) Tüm dünyayı saran Covid-19 pandemisini ve alınan önlemleri değerlendiren Marmara Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Denizbaşı, “eski günler” tanımının artık geride bırakılması gerektiğini, zira bundan sonra da bu tür salgınların insanlığı etkileyeceğini belirtiyor ve bu nedenle sağlığa daha fazla yatırım yapılması gerektiğinin altını çiziyor. 07 Nisan 2022
Gül Yurtsever Ergör (ACI’81) Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD ve Epidemiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gül Yurtsever Ergör, hastaneler ve doktorlar ne kadar iyi ve donanımlı olursa olsunlar salgını önlemeye yetmeyeceğini, bulaşın önüne geçecek tedbirleri almanın şart olduğunu belirtiyor. 06 Nisan 2022
Enis Habib (UAA’15) Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu Enis Habib, biyonik bacak alanında yaptığı çalışmalarla milyonlarca insanın yaşadığı bir soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. 05 Nisan 2022
Ece Eden (ACI’83) Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Eden, öğrencilerinden Mehmet Baysal ile birlikte geliştirdiği ve kendi adlarını taşıyan “Eden Baysal Dental Travma İndeksi” ile tüm dünya tarafından kabul edilen ve kullanılan bir çalışma gerçekleştirdi. 04 Nisan 2022
Gönül Özsoy Peker (ACI’69) Society for Neuroscience (SfN) tarafından sinirbilim eğitimine katkılarından dolayı ödüle layık görülen Gönül Ö. Peker, “Bugün bir eğitimci olarak değerlendirdiğimde, bizim zamanımızdaki ACI’ın, sunduğu seçmeli dersler ve farklı kulvarlarla, gerçek anlamda ‘kök hücre’ yetiştiren bir gelişim yuvası olduğu kanısındayım” diyor. 03 Nisan 2022
Milli implant ve milli kemik tozunun yaratıcısı Geliştirdiği diş implant teknolojileri ile Avrupa’nın en büyük implant fabrikalarından birini kurarak Eylül 2016’da faaliyete geçiren Dr. Talat Buğur, önümüzdeki yıl, dünyada sadece sayılı ülkenin üretebildiği kemik grefti’nin de (kemik tozu) Türkiye’de üretimine başlıyor. 02 Nisan 2022
UAA`nın Hayatımda Çok Önemli Bir Rolü Var UAA’nın hayatımda çok önemli bir rolü var 01 Nisan 2022
Ayşe Ülkü Ersin (UAA’57) Ayşe Ülkü Ersin, anlattıklarıyla bizleri 1950’lerin Üsküdar Amerikan Lisesinde kısa bir gezintiye çıkarıyor. Kâh yatılı olmanın kendisinde yarattığı duygulardan söz ediyor, kâh hayatını etkileyen öğretmenlerini anıyor. Kız okulu olduğu için erkek kılığına girerek sahneye çıkması da var değindikleri arasında, çok güzel “Rock’n Roll” yapmaları da. Başlığımıza da taşıdığımız sözleri ise UAA’nın onun hayatındaki yerini çok iyi tanımlıyor. 31 Mart 2022
Ayşe Hortaçsu Birsel (ACI’60) Kolejden mezun olur olmaz Amerika’da felsefe ve arkeoloji eğitimi alacaktı. Ancak hayat ona farklı bir senaryo hazırlamıştı. Evlendi, eşi büyükelçi ve ressam İsmet Birsel’in yurtdışı görevi nedeniyle arkeoloji eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Dünyayı dolaştı. Ayşe Hortaçsu Birsel (ACI’60) ile duvarları eşinin resimleriyle dolu Çeşme Dalyanköy’deki yazlık evinde buluştuk, okul anılarını konuştuk. 30 Mart 2022
Ülkü İzmirligil (UAA’59) Tıp doktoru olmak isterken ailesinin telkinleriyle yönünü arkeolojiye çevirmiş Ülkü İzmirligil. Side Antik Kenti başta olmak üzere birçok kazıya katılarak, geçmişin izlerinin bugüne taşınmasında rol oynamış. Şimdi emeklilik günlerinin tadını çıkarıyor ve yoğun temposu nedeniyle ötelemek zorunda kaldığı yurt içi gezilerini gerçekleştiriyor (pandemiden önce). UAA’ya başladığı ilk günler ve oradaki öğretmenler ise dün mezun olmuşçasına hafızasındaki tazeliğini koruyor ve okulun kendisine disiplinli olma, şartlara uyum sağlama, mücadele etme gibi birçok değer kazandırdığını söylüyor. 28 Mart 2022
Güngör Orhon Pura (ACI’47) İzmir Amerikan Koleji öğrencimiz Deniz Bajin, yazdığı 4 ayrı makaleyle dünyanın en saygın üniversitelerinden olan Pomona College'a tam burslu erken kabul aldı. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 26 Mart 2022
Sezer Birsel Birkan (ACI’55) İzmir Amerikan Kolejinden 1955 yılında mezun olan Sezer Birsel Birkan, hukuk tahsilinin ardından mesleğini bir süre yaptıktan sonra İngilizce öğretmeni olarak çalışmış. Kendi köklü ve renkli aile hikâyesini kaleme aldığı “Üç Evlerin Öyküsü” kitabının da yazarı olan Birkan’dan tadına doyum olmayacak Kolej anılarını dinledik. 25 Mart 2022
Neşe Yörük Kınay (UAA’62) Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu Nazlı Nalbantoğlu, Connect okurları için, okuldaşı olan ve “abla” diye hitap ettiği Neşe Yörük Kınay ile sıcacık ve samimi bir söyleşi yaptı. Kınay, kendisiyle yapılan bu söyleşide, hem Üsküdar Amerikan’ın o yıllardaki görünümünü hem de UAA’lı olmanın kendisine sağladığı avantajları anlatıyor. 24 Mart 2022
AYŞE MAYDA (ACI’37) Türkiye’nin ilk kadın ortodontisti Ayşe Mayda, 104 yaşına rağmen berrak hafızasıyla bizlerle kolej anılarını paylaşıyor. Yaşam enerjisini ise eski fotoğraflardan ve güne, yapılacak işler listesiyle başlamaktan alıyor. 23 Mart 2022
Yıldız Tınas İzmiroğlu (ACI’46) Yıldız Tınas İzmiroğlu (ACI’46) Okul, hayata uyumlu yetiştiriyor… 22 Mart 2022
Seçkin Selvi (UAA’57) Dile kolay, tam 168 kitabın dilimize kazandırılmasında onun emeği var. “168 kitap okuyana aydın diyorlar bu memlekette,” diyor Seçkin Selvi, biraz müstehzi bir şekilde. Edebiyat çevirilerinin niteliğini belirleyen temel unsurunsa, çevirmenin yazar kumaşına sahip olup olmamasından kaynaklandığını söylüyor. 21 Mart 2022
Dr. Emel Akaltın ÜAL’48 Dr. Emel Akaltın ÜAL’48 Beyaz önlük tutkusu Emel Akaltın, Türkiye’nin ilk kadın jinekologlarından… Buluşma’ya başta Miss. Martin olmak üzere efsanevi öğretmenlerini, Üsküdar Amerikan’ı, Ankara Tıp Fakültesi’ni ve kadın doğum uzmanı olmasının hikâyesini anlattı. 20 Mart 2022
Turhan Uygur(TAC’45) TURHAN UYGUR (TAC’45) TAC’nin çınarı, Atatürk’ün büyük hayranı, Türk tarımının öncülerindendi... 19 Mart 2022
Aylin Başakın (ACI’83) İzmir Amerikan Koleji (ACI) Yetişenler Derneği’nin yeni başkanı Aylin Başakın, 2020 yılı itibarıyla bayrağı, dernekte omuz omuza çalıştığı Sevin Oran’dan devralarak göreve başladı. Yetişenler Derneği’nde yıllardır gönüllü olarak görev alan Başakın, önümüzdeki döneme ilişkin çalışmalar hakkında Connect’in sorularını yanıtladı… 18 Mart 2022
Saadet Timur Üsküdar Amerikan Lisesinde uzun yıllar Türkçe ve Edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Saadet Timur, ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen (1985) unutulmayan isimlerden biri. Öğrencilerinden Ayşegül Günkut Yüksel, sevgili öğretmeni Saadet Timur'u anlatıyor. 17 Mart 2022
Mehmet Özel (TAC’90) Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneğinin yeni başkanı seçilen Mehmet Özel, okulunun kendisi için anlamının büyük olduğunu, TAC’lileri ise ikinci ailesi olarak gördüğünü söylüyor ve TAC’ye hizmet etmekten duyduğu mutluluğu bizlerle paylaşıyor. 16 Mart 2022
Defne Pektaşdan Ersözlü (ACI’91) Yeni bir dünya oluşurken, hayatta bir çocuğa verebileceğiniz en büyük zenginlik geleneksel olan, güçlü bağlar ve güzel arkadaşlıklarla dolu bir eğitim. Üç nesil boyunca bunun paylaşılması ise paha biçilmez... 16 Mart 2022
Berna Altan Yüzbaş (UAA’93) Anneannesinden, annesinden ve kendisinden sonra kızı da Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu olan Berna Altan Yüzbaş, UAA’daki geleneğin nesiller arasındaki farklılıkları ortadan kaldırarak mezunlarının ortak bir dil, üslup ve bakış açısıyla dünyaya bakmalarına aracılık ettiğine dikkat çekiyor. 15 Mart 2022
Begüm Üçer Dilmen (ACI’77) İzmir Amerikan Kolejinden mezun olduktan ve yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra profesyonel hayata atılan, orada edindiği tecrübeyi Sağlık ve Eğitim Vakfına taşıyan Begüm Üçer Dilmen, tüm mezunların gerek SEV’e, gerekse okullara katkı sunabileceğini söylüyor. 14 Mart 2022
Didem Kaper (ACI’91) Annesi, anneannesi ve kendisi gibi kızı da İzmir Amerikan Koleji’ne giden Didem Karer, okulun kendileri için taşıdığı önemi Connect okurları için kaleme aldı. 12 Mart 2022
Sevin Oran (ACI’56) İzmir Amerikan Koleji Yetişenler Derneği’nde 45 yıldır görev alan ve 17 yıldır da Başkanlık görevini yürüten Sevin Oran’a dernek yönetimi tarafından Onursal Başkanlık unvanı verildi. 10 Mart 2022
Atamalar MEHMET T. NANE (TAC’84) Dünya havacılığında bir ilk... Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, Haziran 2022 itibarıyla göreve başlamak üzere Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. IATA’nın 77. Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Nane, Birliğin ilk Türk başkanı olarak görevi bir yıl boyunca yürütecek. 28 Şubat 2022
Pelin Ekinci Kaya (Uaa’93) Üsküdar Amerikan Lisesinin ardından Bilkent Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünde eğitim gören Pelin Ekinci Kaya, diplomat olmayı arzularken sinemanın cazibesine kapılıp, kendine bambaşka meslek seçen bir isim. 26 Şubat 2022
Sinem Sandıkçı Gökçen (TAC’96) Sinem Sandıkçı Gökçen, L’Oréal Türkiye’nin Ülke Genel Müdürü olarak atandı. Tarsus Amerikan Kolejnin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Gökçen, 2000 yılından bu yana L’Oréal Türkiye’nin çeşitli departmanlarında farklı görevler üstlendi. 25 Şubat 2022
Mehmet Buldurgan (TAC’69 Ortaokul) Girişimci ekosistemi Türkiye’nin geleceğini belirleyebilir Yıllarca Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapan Mehmet Buldurgan, Melek Yatırımcılık konusunda lisans alan ilk sekiz kişiden biri. Ortaklarıyla birlikte kurduğu ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı ile başta gençlerİN YAPTIKLARI olmak üzere, birçok girişime maddi destek verip, tecrübe aktarımında bulunarak hayallerini gerçek kılmasını sağlıyor.... 24 Şubat 2022
Arın Özkula (UAA’02) - Enis Hulli (ACI’09) Beşinci yılda 5 çarpan hedefine ulaştılar Start-up’lara destek veren, girişimcileri yatırımcılarla buluşturan Arın Özkula ve Enis Hulli, bugüne kadar beş yatırım yaptıklarını, yıl sonuna kadar bu sayıyı sekize çıkarmayı planladıklarını belirterek, 500 Istanbul’un ilk fonunun dolar bazında yıllık yüzde 46 net geri dönüşle, henüz 5’inci yılında 5 çarpan hedefine ulaştığını söylüyor. 24 Şubat 2022
Gizem Moral Kunter (ACI’93) Bir işi bir kişi yapabiliyorsa, herkes yapabilir! 22 yıllık kurumsal iş tecrübesini yeni bir alan olarak değerlendirdiği girişimciliğe taşıyan Gizem Moral, bir hayalin gerçek kılınmasında en büyük engelin kişinin kendisi olduğuna vurgu yaparak, kendine ve gençlere sık sık şu cümleyi tekrarladığını söylüyor: “Başarısız olmadan denedim diyemezsiniz, denemeden de başarılı olmanızın imkânı yok.” 23 Şubat 2022
Özüm İlter Demirci (ACI’99) Ege Genç İş İnsanları Derneği bünyesinde faaliyet gösteren EGİAD Melekleri Yatırım Ağı aracılığıyla girişimcilere destek veren Özüm İlter Demirci, İzmir Amerikan Kolejindeki çeşitli kulüplerin gençler için büyük bir avantaj olduğunu vurgulayarak, “Yola erken koyulmak, girişimci ruh taşıyan tüm bireylerin elindeki en büyük koz olacaktır” diyor. 22 Şubat 2022
Sadık Gençoğlan (Tac’03) TAC’den 2003 yılında mezun olan Sadık Gençoğlu, üniversite eğitimine önce Université Paris-Sorbonne’da başladı. 21 Şubat 2022
Türker Oğuz (TAC’91) Girişimcilik sonrası “profesyonel yatırımcı” olmaya karar verip bu işe büyük bir ciddiyetle yaklaşarak 2014 yılında Venture ScIence firmasını kuran ve yedi yıllık zaman zarfında, 30 civarında yatırım yapan Türker Oğuz, sadece kâra değil, dünyaya ve insanlığa fayda sağlayacak alanlara odaklandıklarını söylüyor. 21 Şubat 2022
Namık Kural (TAC’76) Kendisi gibi yatırımcılarla bir araya gelerek TRAngels’ı kuran ve melek yatırımcı ağı oluşturan Namık Kural, bu alana yönelme nedenini şu sözlerle açıklıyor: “Hayatınıza o kadar güzel şeyler katılıyor ki, hiç bilmediğiniz konularda, birinci elden pırlanta gibi beyinlerden çıkan fikirleri dinliyorsunuz.” 20 Şubat 2022
Sırma Süren (UAA’02) Sırma Süren (UAA’02), geride bıraktığımız yılın Haziran ayında “Head of Communications” pozisyonuyla Google Türkiye ofisine transfer oldu. 19 Şubat 2022
Meryem Birsöz (TAC’03) Evcil hayvanlar ve onların sahipleri için Moshiqa markasını yaratan Meryem Birsöz (TAC’03), Warner Bros. Studios tarafından üretilen Wonder Woman 1984 filmi için lüks moda ortağı seçildi. 18 Şubat 2022
Aslı Altınışık (UAA’12) Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nda Proje Uzmanı olan Aslı Altınışık, hazırladıkları “Covid-19 Salgınının Türkiye’de Faaliyet Gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi Anketi” sonuçlarını değerlendirdi. 17 Şubat 2022
A. Murat Kavrar (TAC’92) DHL Freight Türkiye Genel Müdürü A. Murat Kavrar, Covid-19 salgını sırasında önemi bir kez daha gözler önüne serilen lojistik sektörünü Connect okurları için değerlendirdi. 16 Şubat 2022
Özlem Salur (UAA’81) Getir İnsan Departmanı Direktörü Özlem Salur, salgın döneminde alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini, bu süreçte ticari kaygılardan ziyade insanlara fayda sağlayabilme sorumluluğuyla adım attıklarını belirtiyor. 15 Şubat 2022
Efe Kart (TAC’13) Pandemiyle tüm dünyanın, Türkiye’de de Hayat Eve Sığar aplikasyonuyla birçoğumuzun tanıştığı Temas Takip Uygulamalarını, bugünlerde kamu, belediyeler ve özel şirketlere sunmaya başlayan Geodo Teknoloji’nin ortaklarından Efe Kart’a soruyoruz. 14 Şubat 2022
Kaan Bilecik (UAA’09) Kaan Bilecik, geçen yılın Temmuz ayında, İndeks Bilgisayar'ın Satış ve İş Geliştirme Direktörü oldu. 13 Şubat 2022
Cahit Erdoğan (TAC’92) Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, pandemi sürecinde aldıkları önlemleri, yeni normallerle birlikte gerçekleştirdiklerini ve dijital bankacılığın önemini değerlendirdi. 12 Şubat 2022
Kerem Macit (TAC’05) / Hande Macit (TAC’10) Kerem ve Hande Macit, günümüzde birçok gencin hayalini gerçekleştiren iki kardeş. Luwia markası altında ürettikleri el yapımı yoğurdu, Hollandalıların damak zevkine sunan Macit kardeşler, kaybolmuş bir tadı ve zanaatı geri getirmeyi amaçladıklarını belirtiyorlar. 11 Şubat 2022
Refik Kutluer (TAC’74) Birkaç yıl önce Tarsus’ta küçük bir evde olağan dışı güvenlik önlemleriyle bir yıl kadar süren kazılardan sonra hâlen hiçbir açıklama yapılmaması olayın gizemini korurken, konu üzerine 2000 yılı aşan tarihî bir perspektiften adeta dedektiflik öyküsü kaleme alan Refik Kutluer’in AncIent OrIgIns dergisinde yayınlanan ve kısa sürede en çok okunanlar arasına giren makalesi Dan Brown romanlarını aratmıyor. 06 Şubat 2022
Nilgün Arıt (UAA’67) Uzun yıllar ilaç sektöründe üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra Maya kültürüne gönül veren, bu kültürle ilgili kitaplar çevirip yazan, geçirdiği inisiyasyonların ardından “kırmızı kemer” ile Maya Şamanı olan Nilgün Arıt, günümüz insanının bu kadim bilgeliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğuna inanıyor. 05 Şubat 2022
Mezun Kitaplığı Amerikan kolejlerinden farklı dönemlerde mezun olanlar, bilgi birikimlerini, tecrübelerini, hayal güçlerinde canlandırdıklarını yazarak paylaşmaya devam ediyorlar. geride bıraktığımız aylar içinde mezunlarımızın okurlarla buluşturduğu kitapları bir araya getirdik. 04 Şubat 2022
Mehmet Gür (TAO’66 / TAC’69) Bundan iki yıl önce (2019) çıkardığı otobiyografi kitabı “Yol”dan ilham alarak söz yazarlığına başlayan Mehmet Gür, içinde 12 şarkının bulunduğu bir albüm çıkardı: “The Path”. Albümün tanıtımının yapıldığı www.thepathalbum.com sitesinde bir yazı kaleme alan Gür, Yol kitabındaki kişilerden, olaylardan ve yerlerden etkilenerek söz yazarlığına başladığını belirterek, şunları söylüyor: “Şarkı yapmak, hiç şüphesiz müzik bilgisi ve şarkı sözü yazma becerisi gerektirir. 04 Şubat 2022
Lisya Konfino Tavaşi (UAA’99) Seza Ünal Özeren (ACI’01) Lisya Konfino Tavaşi ve Seza Ünal Özeren, eğitimlerini farklı illerde ve ülkelerde tamamlamış, kariyerlerini de farklı alanlarda yapmış iki kadın. Onları bir araya getiren temel unsur ise sanata olan tutkuları ve hayata aynı köklü değerlerin ışığında bakmaları. 03 Şubat 2022
Gamze Olgun (TAC’88) Akademide aldığı ressamlık eğitiminin çok farklı bir alanda da değerlendirilebileceğini düşünerek rengârenk pastalar ve kurabiyeler yapan Gamze Olgun, açtığı Youtube kanalıyla “pastacılık sanatının” inceliklerini takipçileriyle paylaşıyor. 01 Şubat 2022
Elvan Özkavruk Adanır (ACI’85) Kahvenin birçok coğrafyadan farklı olarak bu topraklarda kültürel bir unsur olduğu muhakkak. evlilik arifesinde neredeyse başrol üstlenecek kadar değer verilen, derin soHbetlere eşlik eden kahve, bu kez de ACI mezunu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Elvan Özkavruk Adanır’ın çalışmalarıyla sanatsal bir obje olarak karşımıza çıkıyor. 31 Ocak 2022
Ali Kabaş (TAC’76) Özgürlük ve tutku. İki kuvvetli duygu. Sevgili Ali Kabaş bu duyguları sanatına yansıtıyor. Uçarak fotoğraflayan Kabaş, GAIN TV ile birlikte “Uçan Dedektif” serisini yarattı. “Kısa Sorular, Kısa Cevaplar” köşemizde kendisine bu çalışmasını ve yaptıklarının insanların doğayla ilgili bilinçlenmesindeki etkisini konuştuk. 30 Ocak 2022
Gülin Üstün (ACI’86) Kariyerine önce reklamcılıkla başlayan, ardından film yapımcılığına yönelen Gülin Üstün, İstanbul Kültür Sanat Vakfının çatısı altında düzenlenen Köprüde Buluşmalar etkinliğinin gerçekleşmesine sağladığı katkı nedeniyle Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinde Başarı Ödülü aldı. 29 Ocak 2022
Elif Yonat Toğay (UAA’87) Çocuklar için bilimi, doğayı, hayvanları ve dostluğu konu alan eserler üreten Elif Yonat Toğay, minik okurlarına bu kez de “En Havalı Kaka Benimki” ve “Dodi Dişdostu” adlı kitaplarla sesleniyor. 26 Ocak 2022
Zümrüt Bozkurt (UAA’99) Turizm sektöründe yurt içinde ve yurt dışında çalıştıktan sonra içinde var olan sanata yönelen Zümrüt Bozkurt, kardeşiyle birlikte oluşturduğu BozMural markasıyla, iç mekânların duvarlarını renklendiriyor. 25 Ocak 2022
Fırat Yücel (ACI’97) İFSAK’ın 2020 Yılı Sinema Ödülü, Altyazı sinema dergisine verildi... Derginin hayat bulup 20 yıldır bağımsız olarak yoluna devam etmesini sağlayanlar arasında 1997 mezunu iki ACI’lı, Fırat Yücel ve Enis Köstepen de var. Kazanılan ödül nedeniyle sorularımızı yönelttiğimiz Yücel, Altyazı’nın bunca yıl ayakta kalmasının en önemli sebebinin kolektif üretimle oluşturulması olduğunu belirtiyor. 24 Ocak 2022
Halim Ercan (ACI’99) Oyuncu Halim Ercan, pandemi nedeniyle kültür ve sanat camiasının yaşadığı sorunlara bir nebze olsun derman olabilmek amacıyla Sahneport’u hayata geçirdi. Türkiye’nin ilk dijital kültür sanat merkezi olan bu platform, tiyatrodan konsere, sinema filmlerinden sergilere kadar birçok etkinliği sanal ortama taşıyor. 23 Ocak 2022
UAA’64’lü olmak… Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olmalarının üzerinden yarım yüzyıldan fazla zaman geçmesine rağmen birbirlerinden kopmayan ’64 sınıfı, hem okul ruhunu yaşatıyor hem de toplumsal sorumluluk projeleri üretiyorlar. 06 Ocak 2022
Serhan Antalyalı (TAC’83) Dr. Serhan Antalyalı, Rotary Kulübü’nde önemli görevler üstlenmeyi sürdürüyor. 2020-2021 yıllarında Rotary 2430’un Bölge Federasyon Başkanlığı’nı yapacak olan Antalyalı, birçok mezunun gerek iş, gerekse sosyal hayatta başarılı olmasını TAC’de aldıkları eğitime bağlıyor. 05 Ocak 2022
McCain’in Hatırası Tarsus’ta Yaşayacak McCain’in Hatırası Tarsus’ta Yaşayacak 03 Ocak 2022
ACI’00 Sınıfından Arkadaşlarının Anısına Burs ACI’00 Sınıfından Arkadaşlarının Anısına Burs 02 Ocak 2022
Gelenekten Geleceğe Bağış programlarımız desteklerinizle büyüyor İzmir Amerikan Koleji öğrencimiz Deniz Bajin, yazdığı 4 ayrı makaleyle dünyanın en saygın üniversitelerinden olan Pomona College'a tam burslu erken kabul aldı. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 01 Ocak 2022
SEV 50. Yıl Bursu SEV 50. Yıl Bursu 50 yıl için 50 hayata dokunmak 31 Aralık 2021
Diana Deniz Noonan (ACI’78) Diana Deniz Noonan (ACI’78) Çocukları yarınlara hazırlayan 78’liler 29 Aralık 2021
SEV’den Minnettarlık İfadesi Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir, Tarsus ve SEV Amerikan Kolejleri, SEV İlköğretim Kurumları ve Redhouse Kidz’in bağlı olduğu SEV, tüm dünyanın olağanüstü bir dönemden geçtiği koronavirüs pandemisinde kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, bir proje hayata geçirdi. Koronavirüs sürecinde gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışmaya devam eden sağlık çalışanları ile çocuklarına teşekkür etmek ve moral vermek amacıyla 10 bin kitap armağan etti. 27 Aralık 2021
Gelenekten Geleceğe Destek Gelenekten Geleceğe Destek Bağış 26 Aralık 2021
Ayhan Sicimoğlu (TAC’70) Ayhan Sicimoğlu (TAC’70) Hastalarına duyurulur 23 Aralık 2021
MEZUN SINIFI BURSLARI Mezunlarımızın dönem arkadaşlarıyla bir araya gelerek oluşturdukları Mezun Sınıfı Bursları, 2019 yılında ciddi bir artış gösterdi. Dokuz yeni sınıf bursuyla mezunlar, Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın 2019-20 eğitim ve öğretim yılında 47.4 milyon liraya ulaşan toplam burs tutarındaki ağırlıklarını hissettirmeye başladılar. 09 Aralık 2021
x
Sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi. Tamam