En büyük mutluluk, bursiyerimizin de ileride bir gence destek olmasıdır

Işıl Karababa, UAA'93 Mezunları adına

Bağış Türü: Mezun Sınıf Bursu

-Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Ne zaman mezun oldunuz, sonrasında neler yaptınız?

Adım Işıl Hacıarifkaptanoğlu Karababa. UAA’93 mezunuyum. Üniversiteden sonra çevirmenlik, marka tescili, armatörlük, restorasyon ve turizm dahil birçok farklı alanda çalıştım. Eşimle turizm ve emlak alanında çalışmaya devam ediyorum. Siyasetle yakından ilgiliyim. İki pırıl pırıl kızım var.

UAA’lı olmak sizin için ne anlama geliyor? Lise yıllarınızdan neler hatırlıyorsunuz, UAA hayatınızda nasıl bir fark yaratmıştır?

Üsküdar Amerikanlı olmayı; hataları ve sevaplarıyla hayatımın beni ben yapan bir parçası olarak algılıyorum. Kendime güvenimde, eleştirel düşünme becerimde, hoşgörüyü öncelememde, yeni başlangıçlardan yılmamamda, kitap okuma sevgimde, kadın dayanışmasını önemsememde okulun rolü olduğunu düşünüyorum.

Eğitime ve okulunuza sınıf olarak bağış yapmaya nasıl karar verdiniz? Kararınızı neler etkiledi?

Doğrusu diğer sınıfların bağış kararlarını kıskandık! “Haydi hemşireler, biz de yaparız!” dedik ve yola çıktık. Neredeyse tüm sınıf üyeleriyle iletişime geçtim. Tüm arkadaşlarımı çok özlemişim bir kere. Hepsi çok tatlı kadınlar olmuşlar: Hayatın dalgaları arasında teknelerini yüzdürüyorlar. Hoşuma gitti kazandıkları yeni beceriler, tecrübeler. Bu bursu takipte kalmaları ve istedikleri an eklenmeleri hususunda onlarla anlaştık. En nihayetinde bursa sınıfın adını verdik, herkesin takibe hakkı var. Ben koordinasyon ve iletişimi sağlıyorum. Bursu oluştururken ortak arzumuz, bursun gerçekten gerektiği yere gitmesiydi. Bana kalırsa bursiyerimiz gerçekten bursu hak ediyor ve pırıl pırıl da bir annesi var.

Verdiğimiz bursu “denize atılmış bir iyilik” olarak görüyoruz. Bursiyerimize ve topluma olumlu yansımaları olmasını canı gönülden diliyoruz ancak olaylar üzerinde kontrolümüz olamaz; biz de merakla filmin devamını izliyoruz. En sevineceğimiz şey, bursiyerimizin de kendine yeten bir insan olduğunda bir başka yeni yolcuya destek olmasıdır. Bir şart olarak hiç ifade etmedik ama böyle bir şey olursa müthiş seviniriz.

-Bağış yapabilecek insanlara neler söylemek istersiniz?

Başka mezunların da bizi kıskanmalarını ve bağış yapmalarını öneririz; sınıf ilişkileri çok güzelleşiyor.

Röportaj Tarihi: Kasım 2017