Başarıyı Ödüllendirmek Geleneğimiz

Sağlık ve Eğitim Vakfı olarak eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile başarılı öğrencilere iyi bir eğitim sunmayı toplumsal bir hizmet olarak görüyoruz. “Akademik Başarı Bursu”, “Mali Destek Bursu”, “Spor, Sanat ve Bilim Bursu” kategorilerinin her biri, gerekli koşul ve yeterlilikleri sağlayan öğrencilere, okulun ve öğrencinin ihtiyacına göre özelleşerek sunulmaktadır. Burs oranları değişiklik göstermekte ve okul ücretinin %100’ünü aşan oranlara varabilmektedir.

Akademik Başarı Bursu

İlk kayıt ve ara sınıflarda, kendi seviyelerindeki en yüksek puanı alan öğrencilere verilir. İki farklı kapsamı vardır.

Giriş Başarı Bursu:

Kime Verilir? Hazırlık sınıfına kayıt olacak öğrenciler yararlanabilir.
Koşullar Nelerdir? Özel Okullar Başvuru Kılavuzu’nda belirlenen takvimdeki 1. kayıt döneminde kayıt yaptırmak, kayıt yaptıranlar arasında liselere giriş sınavında en yüksek puana sahip olmak. (Belirlenmiş kontenjan dahilinde verilmektedir.)

Burs Sağlayan Okullarımız: İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji
Süresi: 5 Yıl
Devamlılık Koşulları: Disiplin cezası alınmaması ve sınıfın geçilmesi

Ara Sınıf Başarı Bursu:

Kime Verilir? Okullarımızda öğrenimine devam eden ara sınıflardaki öğrenciler yararlanabilir.
Koşullar Nelerdir? Bir önceki ders yılının sonunda, kendi sınıf seviyelerinde en yüksek yıl sonu not ortalamasını almak. (Kontenjan dahilinde tahsis edilmektedir.)
Burs Sağlayan Okullarımız: İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji, SEV Ortaokulları
Süresi: 1 Yıl
Devamlılık Koşulları: Öğrencinin not ortalamasının belirlenen kontenjanda yer alacak kadar yüksek olması, disiplin cezası almamış olması.

Not: Başarı bursu alan öğrencinin mali destek bursu için başvuru hakkı saklıdır.

Mali Destek Bursu

Kime Verilir? Liselerimize kayıt yaptırma koşullarını sağlayan ancak yeterli maddi olanakları olmayan öğrenciler.
Koşullar Nelerdir? Kayıt döneminde, okulların kendi siteleri üzerinde açılan özel bağlantıdan başvuru yapılması, lise hazırlık sınıfına başlayacak öğrenciler, kayıtları sırasında bursa başvurabilirler.
Burs Sağlayan Okullarımız: Üsküdar Amerikan Lisesi İzmir Amerikan Koleji Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji, SEV İlkokulları ve Ortaokulları
Süresi: 1 Yıl. Her yıl için yeniden başvuru yapılabilir.
Devamlılık Koşulları: Öğrencinin sınıfını geçmiş olması, disiplin cezası almamış olması.
Kapsamı: Burs miktarı öğrencinin özel durumuna göre belirlenir.

Spor, Sanat ve Bilim Bursu

Sağlık ve Eğitim Vakfı olarak, okullarımızda akademik başarıyla birlikte çok yönlü, mutlu ve sosyal bireylerin yetişmesini hedefliyoruz. Öğrencilerimizin sportif ve sanatsal etkinliklere katılımını ve bilimsel yarışmalarda yer almasını önemsiyoruz. Bu alanlarda başarılı öğrencilere destek olmak amacıyla Spor, Sanat ve Bilim Bursu sağlıyoruz. SEV çatısı altındaki Amerikan Liselerine kayıt yaptıracak olan veya eğitimine devam eden sporcu, sanatçı ve araştırmacı öğrencilerimiz, 5 yıllık lise eğitimleri boyunca %25 oranında burs alma imkanına sahiptir. Aynı öğrenci, spor, sanat veya bilim alanlarının bir tanesinden burs alabilir. Bu burslar başarı bursu kategorisinde değerlendirildiğinden, okulun mevcut Mali Destek Bursu'ndan yararlanma olanağı devam eder. Mali Destek Bursu'ndan faydalanan bir öğrencinin bursu, spor veya sanat bursu üzerine eklenerek %100'e kadar çıkabilir. Hem hazırlık sınıfına kayıt yaptıracak öğrenciler hem de ara sınıf düzeylerindeki öğrenciler bu bursa başvurabilir.

Spor Bursu
Kime Verilir?
• Olimpik spor dallarından birinde ya da satrançta Milli sporcu olan veya
• Türkiye Şampiyonu (bireysel ya da takım) veya Türkiye rekortmeni olan ve aktif sporculuğu devam eden öğrenciler bu burstan yararlanmak için başvurabilir. Milli sporcuların bursu, devam şartlarını sağlaması halinde okulumuzdaki eğitim hayatı boyuncadır. Türkiye Şampiyonlarının ya da rekortmenlerinin bursu 1 seneliktir. Başarı sonraki senelerde tekrar ederse, burs tekrardan tahsis edilebilir.

Sanat Bursu
Kime verilir?
• Özel yetenek sınavıyla girilen Devlet Konservatuarında en az 4 yıllık bir programda yarı zamanlı öğrenci olarak okuyan veya
• Konservatuvardan en az 4 yıllık bir programda mezun olmuş olan veya
• Birleşmiş Milletlerce düzenlenmiş (UNICEF, UNESCO gibi) yarışmalarda ilk 3 dereceye girmiş olanlar, burstan yararlanmak için başvurabilir. Okullarımızda kayıtlı öğrencilerden, yukarıdaki kriterleri okullarımızdaki öğrenimleri sırasında elde eden öğrencilerimiz, bu kriterleri elde ettikleri tarihten sonraki dönemler için burstan yararlanmak üzere başvurabilirler.

Bilim Bursu
Kime Verilir?
Hazırlık Sınıfı: TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatında, ortaokul öğrenciliği sırasında (5-6-7-8 Sınıflarda), altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, okullarımıza kayıt yaptırmaları durumunda okulumuzdaki eğitim hayatı boyunca tahsis edilir. Ulusal Proje Yarışmalarında alınan dereceler geçerli değildir.
Ara Sınıflar (Mevcut Öğrenciler): TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatı’nda, altın, gümüş ya da bronz madalya almak ve TÜBİTAK Ulusal Proje Yarışması’nda, altın, gümüş ya da bronz madalya almak. Liselerimizde kayıtlı öğrencilerden, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatlarında ya da Ulusal Proje Yarışmasında, altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, okulumuzdaki eğitim hayatı boyunca tahsis edilir.
Burs başvurularını kayıt yaptırmayı düşündüğünüz okulun web sayfasından takip edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için genelmudurluk@sev.org.tr'ye e-posta gönderebilirsiniz.

*2024-25 Eğitim Öğretim yılı burs olanaklarımız Mayıs 2024 itibarıyla güncellenecektir.