Başarıyı Ödüllendirmek Geleneğimiz

Sağlık ve Eğitim Vakfı olarak eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile başarılı öğrencilere iyi bir eğitim sunmayı toplumsal bir hizmet olarak görüyoruz. Burslarımız öğrencilerimizin ihtiyacına göre “Mali Destek Bursu” ve “Bilim Bursu” olarak değişiklik gösteriyor. Her bir bursun kendine özel koşulları bulunuyor ve koşullara göre burs oranları değişiklik gösterebiliyor.

Akademik Başarı Bursu

İlk kayıt ve ara sınıflarda, kendi seviyelerindeki en yüksek puanı alan öğrencilere verilir. İki farklı kapsamı vardır.

Giriş Başarı Bursu:

Kime Verilir? Hazırlık sınıfına kayıt olacak öğrenciler yararlanabilir.
Koşullar Nelerdir? Özel Okullar Başvuru Kılavuzu’nda belirlenen takvimdeki 1. kayıt döneminde kayıt yaptırmak, kayıt yaptıranlar arasında liselere giriş sınavında en yüksek puana sahip olmak. (Belirlenmiş kontenjan dahilinde verilmektedir.)

Burs Sağlayan Okullarımız: İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji
Süresi: 5 Yıl
Devamlılık Koşulları: Disiplin cezası alınmaması ve sınıfın geçilmesi,

Okul tarafından belirlenecek ders notu ortalamasının altına düşülmemesi

Ara Sınıf Başarı Bursu:

Kime Verilir? Okullarımızda öğrenimine devam eden ara sınıflardaki öğrenciler yararlanabilir.
Koşullar Nelerdir? Bir önceki ders yılının sonunda, kendi sınıf seviyelerinde en yüksek yıl sonu not ortalamasını almak. (Kontenjan dahilinde tahsis edilmektedir.)
Burs Sağlayan Okullarımız: Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji, SEV Ortaokulları
Süresi: 1 Yıl
Devamlılık Koşulları: Öğrencinin not ortalamasının belirlenen kontenjanda yer alacak kadar yüksek olması, disiplin cezası almamış olması.

Not: Başarı bursu alan öğrencinin mali destek bursu için başvuru hakkı saklıdır.

Mali Destek Bursu

Kime Verilir? Liselerimize kayıt yaptırma koşullarını sağlayan ancak yeterli maddi olanakları olmayan öğrenciler.
Koşullar Nelerdir? Kayıt döneminde, okulların kendi siteleri üzerinde açılan özel bağlantıdan başvuru yapılması, lise hazırlık sınıfına başlayacak öğrenciler, kayıtları sırasında bursa başvurabilirler.
Burs Sağlayan Okullarımız: Üsküdar Amerikan Lisesi İzmir Amerikan Koleji Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji, SEV İlkokulları ve Ortaokulları
Süresi: 1 Yıl. Her yıl için yeniden başvuru yapılabilir.
Devamlılık Koşulları: Öğrencinin sınıfını geçmiş olması, disiplin cezası almamış olması.
Kapsamı: Burs miktarı öğrencinin özel durumuna göre belirlenir.

Bilim Bursu

Öğrencilerimizin bilimsel yarışmalarda yer almasını önemsiyoruz. Bu alanda başarılı öğrencileri desteklemek için Bilim Bursu veriyoruz. Okulumuza yeni kayıt yaptıracak veya halen eğitimine devam eden araştırmacı öğrencilerimize ilgili başvuru yılında tepsit edilen oranlarda burs verilebilmektedir

Bu burs, başarı bursu statüsünde değerlendirildiğinden, okulun mevcut Mali Destek Bursu’ndan da yararlanma olanağı devam eder. Mali Destek Bursu’ndan yararlanan öğrencinin bursu bilim bursu üzerine eklenerek %100’e ulaşabilir.
Hem hazırlık sınıfına kayıt yaptıracak öğrenciler hem de ara sınıf öğrencileri bu bursa başvurabilir.


Burs Miktarı: Yıllık okul ücretinin %25’idir.

Bursların Etkileşimi: Bilim bursu öğrencilerin mali destek ve başarı burslarının üzerine eklenir, ancak her hâlükârda bir öğrenci yıllık okul ücretinin %100’ünden fazla burs alamaz.

Bursun İptal Durumu: Öğrencinin sınıf tekrarı yapması ya da not düşürücü disiplin suçu işlemesi durumunda bursu iptal edilir. İçinde bulunulan öğrenim yılına ait bursun iadesi istenmez. Öğrenci bu bursa tekrar başvuramaz. Bunun dışındaki hususlar her burs için ayrıca belirtilmiştir.

Kime Verilir:
Hazırlık Sınıfı:
TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatında, ortaokul öğrenciliği sırasında (5-6-7-8. sınıflarda) altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, okullarımıza kayıt yaptırmaları durumunda okulumuzdaki eğitim hayatı boyunca tahsis edilir. Ulusal Proje Yarışmalarında alınan dereceler geçerli değildir.

Lise Ara sınıflar (mevcut öğrenciler):
Liselerimizde kayıtlı öğrencilerden, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatlarında ya da Ulusal Proje Yarışmasında, altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, okulumuzdaki eğitim hayatı boyunca tahsis edilir.

Bilim Bursu İstenen Belgeler:
• Ortaokul ve Hazırlık sınıfları için TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarında ilk 3’e girildiğine dair resmî belge
• Lise Ara sınıflar için TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatlarında ya da Ulusal Proje Yarışmasında ilk 3’e girildiğine dair resmî belge