Ali Uzun (ACI’01)

Asil Üye

1983 doğumlu olan Ali Uzun, İzmir Amerikan Kolejinden sonra 2007 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2006-2007 döneminde Fransa’da Rennes Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Erasmus Programına katıldı. Kariyerine Derman Ortak Avukatlık Bürosu / White & Case LLP’de başlayan, uluslararası sermaye piyasası ve sınır ötesi şirket birleşme ve satın alma işlemleri ile ticari ve idari davalar gibi konular üzerine uzmanlaşan Ali Uzun, 2013 yılında Pegasus Hava Yolları’nda çalışmaya başladı. 

Güncel olarak Pegasus Başhukuk Müşaviri, Sürdürülebilirlik Direktörü ve Genel Sekreteri olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Uluslararası Hava Taşıyıcıları Birliği IATA Hukuk Danışma Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmektedir. Üniversite eğitimi süresince ve sonrasında uluslararası ilişkiler, spor hukuku, sermaye piyasaları ve sürdürülebilirlik stratejileri alanında çeşitli akademik programları tamamladı. 2008’den bu yana İstanbul Barosu’na kayıtlı bir avukat olan Uzun, 2014’ten bu yana Galatasaray Spor Kulübü’ne üyedir.

Ali Uzun, Aralık 2018 de Vakıf Yönetim Kurulu yedek üyesi olarak seçilmiş ve daha sonra Aralık 2021 de Yönetim Kurulu asil üyeliğine seçilmiştir. Halen bu görevi devam etmektedir. Ayrıca Vakfın Hukuk Komitesi, Kurumsal Yönetişim Komitesi ve Denetim Komitesi’nde yer alıyor.

"Hayatta yol aldıkça ve yeni sorumluluklar üstlendikçe, ortaokul ve lisede aldığım eğitim ve yetiştiğim ortamın değerini ve bana katkısını daha iyi anlıyorum. Okul arkadaşlarımın başarıları ve karakterleri ile fark yaratmasıyla gurur duyuyorum. Kardeş okullarımızı ve farklı kuşaklardan mezunlarımızı tanıdıkça aslında okuduğum yıllarda farketmediğim çok daha büyük bir ailenin bir ferdi olduğumu fark ediyorum. Hayatım boyunca eğitim kurumlarının gelişiminin kendi mezunlarının kurumu sahiplenmesi ve desteklemesi ile doğru orantılı olduğunu pek çok örnek üzerinden yaşayarak ve gözlemleyerek öğrendim. Vakfımız şemsiyesi altındaki bu özel ve güzel kaynaklarımızı korumak, yalnız yurt içinde değil, uluslararası düzeyde değer yaratacak şekilde gelişimine katkıda bulunmak istiyorum."