PIRIL PIRIL HAYATLAR İÇİN DESTEĞİMİZİ ÇOĞALTARAK SÜRDÜRMELİYİZ

Yonca Karaben Sözen, ACI'87

Bağış Türü: Bir Meşale de Sen Yak!

Sizi tanıyabilir miyiz?
1987 yılında ACI'dan mezun oldum. Üniversiteyi Brüksel’de Vesalius College'da okuduktan sonra 1991’de İstanbul'da, finans sektöründe iş hayatıma başladım. Çalışırken aynı zamanda Marmara Üniversitesi'nde Uluslararası Bankacılık üzerine yüksek lisansımı tamamladım. 1999’da Amerika'ya yerleşerek 2004'e kadar finans sektöründe çalıştım. O tarihlerde kendi şirketimizi kurarak atıldığım ticaret hayatında faaliyet göstermeye devam ediyorum. Evliyim ve üniversite öğrencisi bir oğlum var. 2017 yılında ilk romanım "Bir", Doğan Kitap tarafından yayınlandı. Halihazırda "Bir"in İngilizce çevirisi ve ikinci romanım üzerinde çalışıyorum.

ACI’lı olmak sizin için ne anlama geliyor?
Hayatın güzelliklerinin tadına varmak ve zorluklarını göğüslemenin aynı miktarda sorumluluk gerektirdiğine inanıyorum. Bu bilinç ve güveni, ACI'dan aldığımız eğitim ve vizyonla günlük yaşamın bir parçası olarak rahatlıkla yaşayabiliyoruz. Okuldayken başlayan ve mezun olduktan sonra büyüttüğümüz dostluklar ve bir ömür birbirimizden aldığımız destek de hayatı daha kolay ve doyurucu kılıyor.

Okulumuzdaki akademik disiplinlerin yanı sıra renkli sosyal aktivitelerimizin, spor, sanat ve kültürün bizi ilmek ilmek hayata nasıl da hazırladığını yıllar geçtikçe çok daha iyi takdir edebiliyoruz.

Verdiğiniz destekle genç insanların ve ötesinde tüm toplumun geleceğini şekillendiriyorsunuz, bu size neler hissettiriyor?Yaşamda bulunduğumuz noktayı ileriye taşımanın en geçerli yollarından birinin o noktadaki birlikteliğin gücüne inanmak olduğunu düşünüyorum. Takım halinde hareket etmek, sağlıklı bir şekilde çoğalarak büyümenin tereddütsüz şartlarından biri. Bu bağlamda meşalelerin ışık saçması için el birliğiyle yakılması lazım. Bu bizim en büyük zenginliğimiz. Bir de tabii o meşalelerin ne kadar aydınlık, özgür düşünen, bilim ve felsefeyle yoğrulmuş gençler yetiştireceğini bilmek de ayrı bir mutluluk ve huzur veriyor.

Bağış yapabilecek insanlara neler söylemek istersiniz?
SEV Vakfı ve mezun derneklerinin sürdürdüğü projelere ve atılımlara gönülden inanan ve bununla gururlanan bir mezun olarak pırıl pırıl hayatlar ve gelecekler için her zaman el birliğiyle duruşumuzu ve desteğimizi çoğaltarak sürdürmeyi diliyorum.

Röportaj Tarihi: Kasım 2017